Szombaton a Keleti-Kárpátokba utaztunk, hogy közelről is lássuk a Teleki Sándor által magyar haza tridensének (háromágú szigonyának) nevezett hármas halmot, az Arcer (1830 m), Cibles (1839 m) és a Bran (1840 m) hegyvonulatát.
Egy kisbusszal és egy személyautóval indulunk el Koltótól. Kellemesen meglepődve az utak rendkívül jó minőségén, kb. 65 km után érkezünk Tőkésre (Grosii Tiblesului). A falu északi végétől egy murvás, kátyúkkal tarkított erdőkitermelő út indul keleti irányba, melyen 10 km-t haladva jutunk a Bradului- (Széples-) völgy mentén felfelé található erdészházakhoz, ahol elbúcsúzunk Székely sofőreinktől és gyalogosan nekilendülünk tervezett túránknak.
A gyalogúton csordogáló csapadékvizet kerülgetve haladunk a bükkerdő nagy ívekben kanyargó ösvényén, ahonnan kb. 45 perc után érkezünk az Árcser-csúcs alatti tisztásra. Megállunk a keresztnél egy közös fotóra és egy gyors frissítésre. Innen szépen belátszik a völgy, a Hudin-csúcs és a fenyves feletti első úticélunk az Árcser-csúcs.
Tovább sűrű fenyvesben kanyarog az ösvény a csúcs alatti „Árcser” menedékházig (1510 m), ahol jólesett megpihenni az utolsó meredeken emelkedő sziklás szakasz előtt. A menedékház meglehetősen elhanyagolt belsővel rendelkezik, de rossz idő esetén jó szolgálatot tesz a fáradt vándornak.
Innen a kék pont jelzésen indulva hirtelen emelkedve a meredek úton kb.1,5 óra alatt másztunk ki a sűrű fenyvesen keresztül, keskeny sziklás gerincen egészen az Árcser-csúcsig (1830 m), ahonnan a Széples csúcs már közelinek tűnik, de addig legalább fél óra még az út.
Az Arcser és a Széples csúcsai közti nyeregből csodás kilátás nyílik a szomszédos Radnai-havasok ormaira, köztük a Horthy-csúcsra is.
Régebben sok vita volt arról, hogy a Széplesnek melyik a legmagasabb csúcsa. Nos, ez mára eldőlt, a legmagasabb a Bran, utána következik a Széples-csúcs. A különbség csupán 1 méter.
Viszont Arcser rendelkezik a legmarkánsabb sziklákkal. Főleg az északi és nyugati oldalon szakadnak le meredeken.
Felérve a Széples 1839 m-es kúpjára, jó látási viszonyok mellett rendkívüli panorámában gyönyörködhetünk. Észak-nyugatra, viszonylag közel látható a Hudin (Hunyadi) csúcs, majd a Kapnikbányai rész, távolabb a Gutin-hegység, Keletre a Radnai-havasok délceg csúcsai. Délre a Nagy-Szamos vidéke, Nyugatra a Lápostól északra fekvő Sátorhegy és a szilágysági erdővidék tárult a szemünk elé.
Nekünk nem volt szerencsénk sokáig gyönyörködni a látványban, ugyanis a közelgő felhők egyre sötétebb színt öltöttek. A lefelé tartó utunk során aztán megindult az égi áldás. A rendkívül meredek és hatalmas kövekkel teli úton nagyon figyelni kellett minden lépésre, mert a szakadó eső alaposan megnehezítette a dolgunkat.
Ousor 1495 m magas csúcsán megpihentünk, majd kellemetlen szerpentines erdei úton értük el az erdészházakhoz vezető, kicsit jobb minőségű murvás utat, melyen 3km-t haladva délután öt órakor találkoztunk ismét járművezetőinkkel.
Túra adatai:
Táv: 20,2 km
Szint: 1330 méter