A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetjáró Szövetség és a Szlovákiai Turista Klub közös szervezésében idén már 16. alkalommal került megrendezésre a magyar-szlovák Nemzetközi Turista Találkozó a Nagy-Milic melletti Izra-tó partján.
Szombaton reggel két tömött busszal indultunk Tiszaújvárosból 101 fővel a szlovákiai Szalánchutára, ahol már vártak minket a szlovák túratársak, hogy 4 különböző útvonalon bandukolva közösen jussunk el a szépséges Izra-tóhoz, találkozónk helyszínére.
Mi a leghosszabb útvonalat választottuk, ezért Szalánchutáról elindulva egyenesen a Kis-Milic nyereg irányába fordultunk. A dombocska lábánál lévő pihenőhelyen hátrahagyva táskáinkat, könnyed léptekkel kaptattunk fel a nyereg mohával fedett szikláin a kilátópontra. A pihenőhöz vissza leérve hátunkra kaptuk zsákjainkat és folytattuk túránkat, míg el nem értünk egy másik piros kalapos útjelző táblához, ami egyenesen a szlovák-magyar határ vonala mentén felirányított minket a Nagy-Milic csúnyácska obeliszkjéhez. Az obeliszk a határ szlovák felén áll, ezért egy szlovák címer díszlik rajta. Állítólag régóta megy az a „játék”, hogy a magyar túrázók a címer hármashalmát zöldre festik, hogy a magyar címerre hasonlítson, majd a szlovákok visszafestik kékre. Ottjártunkkor magyaros zöld színben pompázott! 😊
A 895 méter magas Nagy-Milic Magyarország legészakibb pontja a magyar-szlovák országhatáron és a Zempléni-hegység legmagasabb csúcsának tartják, valójában azonban a Szalánci-hegységhez tartozik. A kilátást akadályozó fákkal sűrűn benőtt Nagy-Milic kőobeliszkjétől alig párszáz méterre lévő faszerkezetű Károlyi-kilátó kárpótolt az elmaradt csúcsélményért, belátható róla szinte a teljes Zemplén, és még a párás időben is jól kivehető a fűzéri vár impozáns halma is.
A Kis-Milicen található 16,8 méter magas faépítmény a gróf Károlyi család előtt tisztelegve kapta a Károlyi-kilátó nevet, akik a környező erdőknek és településeknek több száz éven keresztül voltak gondos birtokosai, s számos természeti és kulturális értéket hagytak ránk örökségül.
Valamivel lejjebb, egy útkereszteződésnél építették fel pár évtizede a „Chata Kopáska” nevű kulcsosházat. Jelenleg üresnek tűnt, de a ház mögött kialakított pihenőhelyen ücsörögve káprázatos panoráma tárult elénk.
Csodás tavaszi időben, harsogó zöld levélrügyekkel telepettyezett ébredező erdőben ereszkedtünk lefelé, mikor elénk bukkant a misztikus lápvidék hangulatát keltő Kis-Izra-tó. A misztikumot csak fokozta, hogy a vízben ázó fák között a mozdulatlan vízfelszín alól kirajzolódtak az ősszel lehullott megbarnult és elszáradt falevelek és foltjaik szemünk előtt összekeveredtek a visszatükröződő friss hajtások élénkzöld foltjaival. A kis láp védett természeti terület, és akkor keletkezett, amikor az itt átfolyó Izra-patak áramlását egy hatalmas földcsuszamlás elzárta. Melankolikus hangulata rajtunk maradt egészen az Izra-tó partján felbukkanó, valamikor szebb időket megélt büfésorig, ami jól láthatóan a tűz martaléka lett valamikor az elmúlt években.
A tengerszem nevének jelentése egy nőinév, és két magyar vonatkozású legenda is fellelhető az eredetéről. Az egyik szerint Izra Árpád vezér lánya volt, akit két ifjút szeretett. Közülük az egyik belökte a lányt a tóba, hogy a másiké ne lehessen, a másik férfi pedig lenyilazta a gyilkost, aki ugyancsak a tóba esett. Azóta állítólag a lány holdvilágos éjjeleken a tó felett lebeg.
Egy másik magyar monda szerint Izra a honfoglaló magyarok által legyőzött Zalánc vezér leánya volt, aki apja miatt hullajtott könnyeivel teremtette meg a tavat.
Természetesen a szlovákoknak is van egy legendájuk a tó keletkezésével kapcsolatban.
Tudományos szempontból viszont jóval egyszerűbb a helyzet, az Izra a szláv jezero szóból származik, melynek jelentése: tó.
Az Izra-tó partján előkerültek hátizsákjainkból a pokrócok, a sütis dobozok, üdítők és urambocsá a pálinkás butykosok és megkezdődött a kölcsönös kínálgatás, beszélgetés, evés-ívás, vagyis kezdetét vette a magyar-szlovák találkozó.
Csodás időt fogtunk ki, jól esett az ücsörgés a fák alatt a napsütésben barátaink körében, töltekeztünk nemcsak fizikálisan, mentálisan is. Egyszer viszont minden véget ér, ideje volt indulnunk, főleg mivel egy maroknyian úgy döntöttünk teszünk még egy rövid kitérőt a Garambos irányába is mielőtt a buszainkhoz visszatérünk.
A túra adatai:
Táv: 16 km
Szint: 680 méter
A Kis Milicről hol mentetek le a szlovák kopaska házhoz?
Az Izra tóhoz menet esett útba. Szlovák társainkat követtük és nem mindig jelzett úton mentünk. Az email címedre elküldöm az útvonal ezen részének fotóját.