- nap
Életünk legelső magashegyi túrája a Brenta-Dolomitokban esett meg velünk 2008 júliusában, ahol a Via delle Bocchette via ferrata útvonalat jártuk végig 3 nap alatt (erről a kalandunkról már korábban olvashattatok). Ekkor lett kitörölhetetlenül szívünk csücske a Dolomitok – és úgy általában a magas hegyek világa -, ahová azóta is mindig visszavágyunk.
A változatos színekben pompázó dolomitsziklák és a hihetetlenül kék égen folyamatosan gomolygó vakítóan fehér felhőpamacsok egy életre megbabonáztak, örök szerelembe ejtettek minket.
De nem csak a káprázatos színvilágú és formájú dolomittömbök, az égbetörő sziklák és csúcsok, de a köztük megbúvó völgyek, a csillogó víztükrű tengerszemek és a mindig rohanó hegyi patakok is csodákat rejtenek.
A Dél-Tirol székhelyének számító Bolzano (Bozen) városa hangulatos kis ékszerdobozként bújik meg a hatalmas hegyek lábánál, ahonnan kényelmes, 30 főt befogadó, nagyméretű kabinokkal felszerelt felvonó szállítja a turistákat a hangulatos sétányokkal és túrautakkal átszőtt Ritten (Renon)-fennsíkra.
A felvonóból kilépve egy fogaskerekű vonat állomásán találtuk magunkat, ami a csodaszép tájat átszelve elvitt minket a környék fő látványosságának számító különleges geológiai képződményekhez, a földpiramisokhoz.
A földpiramisok (Erdpyramiden) úgy keletkeznek, hogy az esővíz okozta eróziónak az agyagos talajban szétszórva heverő néhány nagyobb kő, szikla ellenáll, ami az alatta található puhább réteget megvédi a lepusztulástól. A filigrán tornyok végén sokszor hatalmas szikladarabok egyensúlyoznak, melyek kalapként vagy esernyőként védik az átlagosan 10-15 méter magas kúpokat az esővíz további pusztításától. A legrégebbi földpiramisok akár a negyven métert is elérhetik, amik a fák fölé magasodnak.
Ha ez a felső védelmező szikla egy hevesebb esőzés hatására leesik, a tornyot már nem védi semmi, így gyorsan eltűnik, összeomlik. De pár méterrel arrébb már lehet, hogy kialakulásnak indult egy újabb és újabb karcsú piramis, melyek újfent bástyaként őrzik a tájat.
A földpiramisok jelensége így folyamatosan változik, ezért nem lehet pontosan megmondani, hogy azok mikor keletkeztek, és mennyi idősek a legrégebbi kúpok. Csak az a biztos, hogy a legnagyobbak akár több ezer évesek is lehetnek.
A földpiramisok szigorú védelem alatt állnak, éppen ezért tilos a közelükbe menni és nem szabad megérinteni, mert nemcsak kárt tehetünk bennük, de veszélyesek is lehetnek.
Olaszországban a földpiramisokat úgy emlegetik, mint „kis emberek”, a franciák pedig inkább kalapos kisasszonyoknak hívják őket.
12 órai utazás után érkeztünk meg e földi paradicsomba, a számunkra mindig csodás Dolomitokba, és rögtön úgy éreztük, hogy jókor vagyunk jó helyen. Izgalommal és várakozással tekintettünk az előttünk álló napokra.
A túra adatai:
Táv: 4,5 km
Szint: 100 méter